Poradna

pro rozcházející se rodiče

Poradna je určena rodičům dětí, kteří už se rozcházejí/rozvádějí a chtějí se dozvědět co nejvíce o potřebách dětí v tomto období, jak nejlépe situaci zvládnout s ohledem na děti.

Poradna pro rozcházející se rodiče
Poradna pro rozcházející se rodiče

Jakou pomoc a podporu nabízíme rozcházejícím se rodičům   

Pro on-line poradnu nebo konzultaci začněte tak, že se nám napište ve formuláři zde na stránkách. 

Všechny rodičovské služby jsou zdarma.

předávání dětí po rozvodu servis vztahů poradna pro rodiče

V jaké situaci se na nás můžete obrátit:

  • nevíte si rady, jak to dětem sdělit
  • nevíte, jak nastavit nově fungování vaší rodiny
  • máte pocit, že se vaše dítě chová jinak a vy si s tím nevíte rady

Rodiče, pokud se nyní rozhodnete poradit se Servisem vztahů, napište nám svůj dotaz. Odpoví Vám náš Průvodce pro vztahy - Case Manažer. Je to odborník, který zná celou problematiku a je připraven poskytnout Vám odpověď jako nezávislý a nezaujatý partner.

Služba je poskytována emailem a je bezplatná.

Nechcete se rovnou ptát, ale zajímá vás toto téma? Přečtěte si některý z našich článků:  

Odborné články z naší dílny pro Servis vztahů připravila dětská psycholožka Mgr. Magdalena Steinerová.

Další články z naší dílny čtěte zde.

TIP! Napište nám na poradnaprorodice@w4w.cz ze svého emailu, nebo nám váš dotaz pošlete prostřednictvím elektronického formuláře zde na stránce. 

Poradna pro rodiče - formulář k odeslání 

Odpověď očekávejte do 2 pracovních dnů. Pokud máte akutní problém, nebo problém ohrožující zdraví vaše nebo vašich blízkých, využijte jiné způsoby pomoci než tuto poradnu. Pro takové případy najdete zde užitečné odkazy.  

Edukativní workshopy pro rozcházející se rodiče

Edukativní workshopy nabízíme skupinově nebo individuálně, dozvíte se zde: jak děti  na rozchod rodičů připravit, základní právní informace, jak s dětmi mluvit, na co připravit sebe, jaké mají děti v tomto období potřeby, jak vytvořit společné rodičovství

Rodičovský plán pro rozcházející se rodiče

Rodičovský plán pomáhá rodičům se zamyslet nad společnou péčí o své děti, nad otázkami, které s péčí o děti souvisejí. Je to prostor pro oba rodiče, kde mohou vyjádřit své postoje a potřeby. Povedeme vás efektivní komunikací ke hledání společné dohody. Nabízíme 3 sezení s naším odborníkem zdarma.

Rodičovský plán si stáhněte na této stránce, nebo si ho celý pročtěte zde na našem webu.   

Dokument nazvaný Rodičovský plán Vám může pomoci zamyslet se nad důležitými otázky, které souvisí s péčí o vaše děti. Nejdůležitějším úkolem je nalézt společná řešení, tento plán Vám může usnadnit situaci, ve které se právě nacházíte. Rodičovský plán slouží také k tomu, aby o těchto důležitých záležitostech v životě dítěte nemusel rozhodovat soud.

  • V rámci rodičovského plánu se zaměříte na záležitosti, které s Vaším dítětem souvisí a to zejména bydliště, vzdělávání, lékařská péče, volnočasové aktivity, společné trávení času, prázdniny, svátky, finanční záležitosti apod.
  • Nezáleží na tom, jak budete mít uspořádanou péči o dítě, tedy zda bude dítě svěřeno jednomu z vás nebo se budete na jeho péči podílet stejně. V jakémkoli uspořádání, zůstává rodičovská odpovědnost oběma rodičům. 
  • Chceme vás jako rodiče podpořit a motivovat, abyste se snažili najít soulad v otázkách péče o Vaše dítěte o ono nemuselo trpět konflikty, které kolem toho mohou vznikat.
  • Záleží na Vás, jak s rodičovským plánem budete zacházet, můžete ho vyplnit společně, každý zvlášť nebo a pak předat druhému rodiči, nebo společně s naším odborníkem, který vás tím provede. Variant je mnoho, záleží na Vás.
  • Samotný plán berte jako variabilní materiál, který se bude měnit tak, jak se budou měnit potřeby Vašeho dítěte.
  • Zkuste si před samotným vyplněním Rodičovského plánu poslechnout, co by rádo vaše dítě, jaký je jeho názor a přání.
  • To, jak bude vaše rodiče fungovat i potom, co skončí váš partnerský vztah je jen vás a máte zde příležitost udělat Vašemu dítěti život šťastný a kvalitní.

Když se rodina rozpadá, obvykle to znamená těžkosti pro všechny její členy. Rozchod, nebo rozvod rodičů je bolestný proces pro všechny, kteří jsou do něj zapojeni. Nejčastěji ale trpí nejvíce děti, které nemají možnost podílet se na rozhodování. 

V mnohých případech rozvod neprobíhá tiše a hladce. Spíše se stává, že manželé k němu dospějí po delším, či kratším období plném konfliktů a zvratů, emočních bouří a zklamání, hádkách, do kterých mohou být nešťastně vtaženy i děti, ať už přímo, nebo jako svědci. Vztah mezi rodiči je devastovaný, jsou zahlceni pocity vzteku a nepřátelství jeden vůči druhému. Nevšimnou si, a v jejich emočním stavu je to i pochopitelné, co se děje s jejich dětmi a jak tato těžce narušená rodinná situace působí na jejich psychiku. Pokud na to rodiče někdo neupozorní a neposkytne jim průvodcovství při zvládnutí a projití konfliktu, nemají sami kapacitu na to, aby si uvědomili potřeby svých dětí.

Děti potřebují v těchto chvílích obzvlášť být ujištěny, že i když máma s tátou se rozhodli žít odděleni, tak je mají stejně oba rádi a že se o ně oba dál budou starat. Uvědomění si potřeby dětí může rodičům pomoci vypořádat se se situací rozvodu klidněji a konstruktivněji. K tomu, aby zvládli připravit děti na nový styl života a nedělali pro situaci ještě těžší, se musí vypořádat s vlastními emocemi.

(pokračování zde)

Kdo vám poradí? Aktuální přehled odborníků v pozici Průvodkyně pro vztahy - Case Manager 

Lenka Matoušová - psychoterapeut, Servis vztahů

Ing. Lenka Matoušová

Působí v projektu Servis vztahů jako Case Manager a párový terapeut.

Mgr. Kamila Šaffková

Průvodkyně pro vztahy, poradce a Case Manager Servisu vztahů.

Další služby a poradny Servisu vztahů:  on-line poradna pomáhá partnerům opravovat jejich vztahy

Poradnu nemusíte potřebovat vy, ale může to být tip pro vaše přátele nebo blízké... je pro všechny, kterým záleží na jejich vztahu, ale také pro ty, když ze vztahu chtějí odejít, pro ty, kteří se rozvádějí, ale chtějí fungovat jako rodiče. Připraveni odpovídat jsou zkušení odborníci na vztahy, například pároví terapeuti, psychologové a další. Podívejte se, na co se lze ptát v naší vztahové on-line poradně Servisu vztahů; ukázky najdete na stránce Otázky a odpovědi:

Zapojte se na našem Facebooku

Na vaše otázky rádi odpovíme na našem Facebooku. Zapojte se se svým dotazem, nebo se připojte do diskusí. 

Tento způsob je vhodný zejména pro situace, které můžete sdílet ostatními, případně vás zajímají i zkušenosti ostatních. Myslete na to, že na Facebooku vidí vaše komentáře a dotazy i další lidé.

Také nám můžete na Facebooku poslat zprávu, tu uvidíme pouze my.