Na „Večeru“ jsme si povídali o vztazích a o mýtech, které nám je komplikují

Další večer z našeho cyklu „Večerů o vztazích“, který pravidelně každý měsíc v projektu Servis vztahů ve společnosti Women for Women organizujeme, byl s předním párovým terapeutem Honzou Vojtkem a byl na téma „Vztahy a mýty“. A byl to neuvěřitelný zážitek, což se v souvislosti H:o)nzou Vojtkem dá spolehlivě předpokládat. Všichni jsme nasáli jeho energii a společně se zamysleli nad mýty, které nám ty naše vztahy občas pěkně komplikují.

Máte snad pod kůží některé z nich?

H:o)nza Vojtko předal jako obvykle svým posluchačům spoustu energie.

Také očekáváte, že ta pravá láska vám přinese nikdy nekončící stav blaženosti? Očekáváte, že vám vaše drahá polovička zařídí vaše štěstí? Nezařídí. Opravdu ne. Na světě je jen jeden člověk, který to dokáže. Víte kdo to je? Vy sami.

Nebo si myslíte, že v partnerském vztahu je správně s partnerem neustále komunikovat a že to znamená pořád něco říkat? Tak to je potom pěkná patálie…. Komunikace ve vztahu neznamená jen mluvit, jen vyměňovat informace, komunikace znamená sdílet. A to se dá často i beze slov.

Jste přesvědčeni, že k dosažení harmonického dlouhodobého vztahu není nutné žádné úsilí a že v takovém vztahu nezažijete žádnou nepohodu, starost či těžkost?

Chcete partnera i s jeho „nedostatky“ povýšenecky tolerovat nebo ho respektovat se všemi jeho odlišnostmi? Cítíte ten rozdíl?

A co vaše genderové názory a stereotypy? Držíte se zuby nehty tradičního přesvědčení o tom, co dělá správný chlap a co správná žena?

A jak to máte s monogamií? Že když se budete správně navzájem milovat, už se nikdo z vás nikdy neotočí za nikým jiným?

Nevěra je zabiják vztahu a může za ní vždy jen ten podvádějící? Nebo se týká vás obou a je to symptom něčeho hlubšího, co se mezi vámi schovává?

Myslíte si, že ke správnému výběru partnera vám zaručeně stačí, v jakém znamení se narodil? Máte to tak, že pouze lev nebo ryba je pro vás tím pravým?

Nebo snad věříte tomu, že sex mladé lásky je lepší než ten mezi dlouhodobými partnery? A že dítě slepí váš vztah a zůstanete spolu navždy?

Vztahy a mýty

Vztah je pořádně těžká záležitost. Udržovat ho a živit ho, neustále něco řešit, sdílet, budovat. Pěkná dřina, co? A o tom všem nám H:o)nza Vojtko vyprávěl. Chvílemi jsme se hluboce zamýšleli nad tím, jak to máme my, chvílemi jsme slzeli smíchy, v jakých šílených mýtech to tak nějak všichni žijeme. Pokud vás tohle téma zajímá, více najdete v knize H:o)nzy Vojtka „Vztahy a mýty“, která právě vyšla, byla hned vyprodaná, ale naštěstí brzy budou další dotisky.

Honza Vojtko – Vztahy a mýty: Párová terapie do kapsy. Paseka 2020, 184 s. Terapeut radí, jak přijmout zodpovědnost za důsledky svých činů. Vtipný a srozumitelný průvodce džunglí soudobých milostných vztahů. Autor je otevřený novým formám styku a soužití, které se dnes rozvíjí a s nimiž mnozí experimentují, ale nehlásá přitom absolutní zásadu „anything goes“.

Komentáře