Na půdě Servisu vztahů – 6. díl – Partnerské hádky

Dobře zvládnutá partnerská hádka je velké umění. Konflikty a hádky patří i do zdravého vztahu. Zdravému vztahu neprospívá, když se konflikty neřeší a dlouhodobě v sobě něco dusíme. Staré přísloví říká, že člověk by nad svým hněvem neměl nechat zapadnout slunce.

Úspěšní partneři se pohádat umí. Ani v hádkách nezapomínají na vzájemný respekt a snaží se vědomě nezraňovat.   

Běžně se totiž v návalu emocí při hádce hodně zraňujeme a to od člověka, kterého milujeme, opravdu bolí. Často také vůbec nerozumíme tomu, co se nám to ve vztahu děje, proč jsme se do takového bodu dostali a už vůbec netušíme, jak z toho úspěšně ven. Kultivovaná hádka je opravdu vrcholné umění. Dobrá zpráva je, že se lze naučit hádat se kultivovaně.

  • Je nějaké téma, které se vám v hádkách stále vrací?
  • Hádáte se o problém, který je řešitelný, nebo se už léta vysilujete na problému, který vyřešit nelze?
  • Máte se svým partnerem dohodnutá pravidla, co se u vás v hádce smí a co už je hrubý faul?
  • Umíte hádku na chvíli přerušit, když vás příliš válcují emoce a hrozí nějaké ošklivé zranění?
  • Jaká pravidla vám v partnerské hádce nejlépe fungují?
  • Dohodli jste se, že se o některých věcech/tématech hádat nebudete?
  • Vytahujete v hádkách stále ty stejné staré záležitosti, které partnera vždy zaručeně zabolí?

Sledujte v hádce svůj tep. Jakmile se tepová frekvence zvýší nad 100, neslyšíme, co se nám partner pokouší říci. Udělejte si raději 20 min. pauzu na zklidnění.

V hádce se vyvarujte výčitkám, pohrdání i výsměchu. Nehodnoťte, nesuďte, popište fakta, co se děje a svoje pocity. A vyslovte, co si přejete, aby bylo do budoucna jinak. Buďte k sobě za všech okolností zdvořilí.

V našem pravidelném pořadu „Na půdě Servisu vztahů“ si povídáme o vztazích, zkoušíme se na vaše vztahové situace dívat z různých úhlů pohledu, společně o nich přemýšlet a především vás chceme inspirovat.

Komentáře