Syndrom vyhoření a vztahy

Jak dokáže neúměrné přepracování ničit naše životy.

Poctivě pracujeme, stíháme čím dál více úkolů, jsme úspěšní, máme všechno o čem jsme kdy snili a přesto nejsme šťastní. Jak se to mohlo stát?

Článek je asi na 5 minut čtení a dozvíte se:

  • co je syndrom vyhoření
  • jak poznáme, že se nás nebo našich blízkých týká
  • jak se takový problém řeší.

Ing. Lenka Matoušová

Působí v projektu Servis vztahů jako Case Manager a párový terapeut. Email: lenka.matousova@w4w.cz

Syndrom vyhoření, co to je? Jak se takový problém řeší? A jak poznáme, že se nás nebo našich blízkých týká?

  • Co je syndrom vyhoření

Ve své terapeutické praxi se se syndromem vyhoření setkávám bohužel stále častěji. Je to vlastně taková daň za náš rušný, hektický život. Pokud máme ve svém životě dlouhodobě příliš mnoho povinností v podobě nerealistických termínů, extrémních požadavků, nesplnitelných cílů a k tomu všemu jsme navíc poctiví a perfekcionalističtí ve svém přístupu, dostaví se po čase stav naprostého vyčerpání, úplná ztráta motivace a veškeré naší energie. Zjevným viníkem je zpravidla naše práce. Ve většině případů, když lidé mluví o vyhoření, mají na mysli profesionální vyhoření. Vyhoření je spojeno s naším životním stylem. Je to reakce organismu na obrovské přetížení. Má vážné důsledky pro naše fyzické i duševní zdraví a proniká do všech oblastí našeho života.

  • A jak poznáme, že se nás nebo našich blízkých týká?

Pokud dlouhodobě pociťujete ohromné vyčerpání, máte pocity beznaděje, cynismu, bezmoci či rozčarování, a máte pocit, že už nemáte co dát, může jít o vyhoření.  Svým dlouhodobým extrémním nasazením se naprosto vyčerpáme a ztratíme veškerou radost, kterou jsme kdysi měli ve své práci i ve svém osobním životě. Poznáme to zpravidla tak, že se přestaneme radovat, usmívat, těšit se, začneme přehnaně reagovat na běžné životní situace, jsme neustále podráždění, plní vzteku a netrpělivosti. Nemáme dost energie nejen na naši práci, ale ani na své koníčky. Postupem času, pokud včas nezatáhneme za záchrannou brzdu, se začnou se objevovat i zdravotní problémy jako je bolest hlavy, svalů, nespavost, nevolnost, změna chuti k jídlu, snížená imunita, časté nemoci nebo časem i neschopnost ráno vstát z postele. Někteří lidé však všechny tyto příznaky ignorují a svojí ubývající energii  doplňují pomocí alkoholu, nadměrného jídla, kávy, energetických nápojů, drog apod. Je také těžké odlišit běžný stres od syndromu vyhoření. Je dobré udělat krok zpět a podívat se na celkový obraz svého života.

Pokud je pocit stresu krátkodobý nebo vázaný na konkrétní projekt, je pravděpodobnější, že jde o klasický stres. Pokud se však dlouhodobě necítíte připraveni čelit úkolům ve své práci, neustálým požadavkům svých nadřízených, spolupracovníků, klientů či rodinných příslušníků a zdá se vám jakýkoliv úkol zcela nedosažitelný, je pravděpodobné, že jde o syndrom vyhoření. Vyhoření je postupný proces. Nevyhoříte přes noc, ale postupně problém narůstá podobně jako je to třeba u nadváhy. Známky a symptomy jsou zpočátku jemné, ale postupem času se zhoršují. Představte si rané příznaky jako drobná znamení, že něco není v pořádku. Je potřeba se těmito znameními začít zabývat. Pokud jim věnujete pozornost a aktivně snižujete své přetížení, můžete zabránit závažným poruchám. Pokud je ignorujete, nakonec vyhoříte.

  • Jak se takový problém řeší?

Neexistuje bohužel žádná univerzální odpověď na to, jak vyhoření úspěšně vyřešit.  Jsou však některé osvědčené techniky, které pomáhají symptomy vyhoření zmírnit a zotavit se. Je dobré začít tím, že pochopíme, co naše vyhoření způsobuje. Můžeme se s tužkou a papírem v ruce ohlédnout za obdobím, ve kterém jsme si začali své vyhoření uvědomovat. Zkuste popřemýšlet, jak to celé začalo, čím tuto situaci udržujete, co vás stresuje, jaký je váš životním styl a proč to vlastně takto ve svém životě děláte. Šlo by něco změnit?

Vyhoření můžeme přirovnat k tlakovému hrnci plného stresu. Pokud čas od času neotevřete uvolňovací ventil a neupustíte páru, budete explodovat. Možná ne doslova, budete však praskat emocionálně. Vaše výbuchy pak můžou velmi poškodit nejen vaši kariéru, ale i všechny vaše osobní vztahy.

Je důležité najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, abyste se udrželi na správné cestě. Zaměřte se na ty části vašeho života, které vám přinášejí radost. Boj s vyhořením začíná tím, že začnete řídit svůj čas a svou energii.

Pro uvolnění stresu je dobrá fyzická aktivita, pravidelný a kvalitní spánek, zdravá strava, pravidelná relaxace, pobyt v přírodě, setkání s přáteli, omezení kontaktu s negativními lidmi, delší dovolená bez pracovních mobilů či emailů.   Můžete také zkusit najít nějakou hodnotu a smysl ve své práci. Pokud svou práci nenávidíte, změňte ji nebo hledejte smysl a spokojenost jinde ve svém životě. Způsob, jakým uvolníte stres a frustraci, není důležitý, pokud neškodí vám ani ostatním. Důležité je, že najdete způsob, jak páru uvolnit. Pokud máte pocit, že na to sami nestačíte a nemáte se na koho obrátit, zkuste odborníky. Rozhovor s psychoterapeutem nebo koučem může být léčivý a může napomoci vašemu zotavení.  Pokud vám syndrom vyhoření nabourává váš vztah, obrátit se můžete například na nás v Servisu vztahů.