Co ve vztahu umíme a co nám nejde

Jsou věci, které ve vztazích děláme čím dál lépe, ale také věci, za které si pochvalu rozhodně nezasloužíme.

Můžeme si vybrat partnera odkudkoliv,  jsme otevření, nestydíme se, občas ale dokážeme všechno pěkně zvorat.  A ze svých chyb se málokdy poučíme. Proč je to tak těžké? Proč stále dokola opakujeme stejné chyby? A jak z toho ven? 

Článek je asi na 8 minut čtení a dozvíte se:

 • Co nám jde
 • Co nám nejde
 • Je něco, v čem dnešní doba nahrává a napomáhá vztahům?
 • Proč opakujeme stále ty stejné chyby?
 • Jak se můžeme poučit z vlastních chyb?
Lenka Matoušová - psychoterapeut, Servis vztahů

Ing. Lenka Matoušová

Působí v projektu Servis vztahů jako Case Manager a párový terapeut. Email: lenka.matousova@w4w.cz

Co nám jde:

 • komunikace online - jsme na sebe stále napojeni

Díky online spojení máme možnost komunikovat se svým partnerem  v zásadě kdykoliv, kdy se nám zasteskne. S nadsázkou se dá říci, že máme svého partnera pěkně v kapse, v mobilním telefonu. Dává nám to pocit jistoty a propojení, ať jsme kdekoliv,  což je skvělé. Online dokonce můžeme velmi dobře řešit i některé své partnerské konflikty. Pokud jsme například museli ráno odejít do práce v polovině hádky, můžeme hádku online dokončit a domů se oba vrátit už usmíření. Některé konflikty tak můžeme dokonce urovnat mnohem lépe než naživo. Když do emailu či sms zpráv musíme svá slova volit s rozmyslem a odstupem, zvládneme si leckdy vše vysvětlit lépe, než když to mezi sebou pálíme hlava nehlava. Neustálé propojení však může být i na škodu, nesmíme to přehánět. Občas si potřebujeme od sebe navzájem odpočinout, vzdálit se jeden druhému, abychom se poté mohli o to víc a  radostněji znovu přiblížit.

 • sex - jsme více otevření, nestydíme se

Otevřenost je velmi pozitivní trend. Pokud si se svým partnerem dokážeme otevřeně promluvit o svých erotických představách, touhách a potřebách  i o tom, co nám nevyhovuje, můžeme v sexu najít mnohem snadněji oboustrannou radost a harmonii. Neměla by to však být výzva k úplnému odložení zábran a studu. Jak známo, erotika potřebuje překážky. Když odhodíme stud úplně a budeme například doma chodit nazí, naše nahota nás oba brzy přestane zajímat. Když budeme se svou nahotou zacházet rafinovaně, může být pro našeho partnera velmi sexy už jen odhalený kotník či naše klíční kost.

 • volný čas - více možností než dříve, cestujeme, pracujeme v zahraničí, zkoušení nových věcí

Je báječné mít tolik možností a vyzkoušet vše, co nám život nabízí. Někdy nás však všechny tyto možnosti mohou dovést až k úvahám, zda nás náš vztah nezdržuje od něčeho dalšího, zajímavějšího. Vzdáváme to a pak možná hořce litujeme, protože lásce se přeci nic nevyrovná.

 • otevřenost v záležitostech z minulosti

Otevřenost a upřímnost ve vztahu je moc fajn, avšak i tady jen do určité míry. Není nutné, abychom sdíleli úplně všechny své zážitky, myšlenky a pohnutí mysli. Věřím, že je fajn mít nějakou svou „tajnou zahradu potěšení“, jak říkají Francouzi. Ze své „tajné zahrady“ čerpáme radost i určitou tajuplnost, která nám přidává na naší atraktivitě. Náš partner má tak chuť nás stále poznávat, protože ví, že o nás stále ještě úplně všechno neví. Naší zahradou tajných potěšení může být cokoliv, co nás nabíjí a těší,  od tajného místa v lese, kam se sami rádi vracíme, po kornout vanilkové zmrzliny, kterou si tajně dáme cestou z jógy, než opět nasadíme svůj obvyklý postoj zastánce striktní zdravé výživy

Co nám nejde:

 •  upřímnost - stále si lžeme a tajíme

Lhaní a tajnosti v zásadních věcech  nesmírně odčerpávají naší energii. Pamatovat si navíc všechny své lži je velká dřina, aby nedošlo na krátké nohy. Zkuste opak, zkuste radikální upřímnost. Energii vám to rozhodně dodá a váš vztah to může uzdravit. Je však dobré se na tom s partnerem předem domluvit a jít do radikální upřímnosti společně a připraveni na různá překvapení. Předejdete tak šokujícím okamžikům, až se dozvíte, že ty vaše oblíbené šaty na vás váš partner už léta nesnáší.

 • věrnost - podvádíme se

Pokud svého partnera podvádíme, má to nějaký důvod. Je dobré zamyslet se skutečně do hloubky, co tím důvodem je. Chybí nám něco? Potřebujeme sami sebe prožít jinak? Potřebujeme si něco dokázat. Proč? Když to pochopíme, možná najdeme jiné řešení, než je nevěra, protože nevěra může náš vztah naprosto rozmetat.

 • přijmout druhého takového, jaký je - snažíme se druhého změnit

Toto je velký problém spousty vztahů. Nejsme schopni akceptovat odlišnost toho druhého. Zakopaný pes může být v tom, že především nejsme schopni akceptovat sami sebe. Tím bychom měli začít. Potom možná dokážeme odlišnost svého partnera nejen akceptovat, ale třeba si ji i užívat, inspirovat se jiným úhlem pohledu, novým přístupem i odlišným názorem.

 • poučit se z chyb

Máme rádi jistotu, i když nás pokaždé dovede do slepé uličky. Je tedy nutné  najít odvahu a vydat se na novou, neznámou, ale také mnohem dobrodružnější cestu. Může to bolet, ale rozhodně dojdeme jinam, než když neustále chodíme ve svém známém  bludném kruhu.

Je něco, v čem dnešní doba nahrává a napomáhá vztahům?

Takových věcí je hned několik. Jsou to jednak sociální sítě, které vztahům napomáhají. Díky sociálním sítím a různým online seznamkám se v dnešní době můžeme seznámit s obrovským množstvím potenciálních partnerů, které bychom bez internetu nikdy nepoznali. V minulosti jsme měli možnost vybrat si pouze z omezeného počtu lidí, zpravidla těch, které jsme osobně potkali. V dnešní době se můžete seznámit s kýmkoliv odkudkoliv.  Vypadá to jako ideální situace, když máme takový výběr potenciálních partnerů napříč celou planetou, může to ale mít i své stinné stránky. Například se nám pak nechce k někomu hlouběji vázat, když máme neomezený počet jiných možností.

Dnes jsme také mnohem více otevřeni různým typům svazků, to co bylo v minulosti nepřijatelné, to je dnes běžnou součástí našich životů. Páry fungují v různých realitách a variantách. Nebojíme se experimentovat, máme páry opačného, stejného či dokonce různorodého pohlaví a máme také skupiny, které spolu žijí v jakémsi mnohoúhelníku. Někteří lidé dnes nechtějí fungovat v páru, jsou zastánci nemonogamního soužití a žijí v polyamorických vztazích. Posunuly se hranice i normy, společnost je otevřenější.

Vidíme také nové rozdělení rolí ve vztazích, už není tak tradiční, páry si role přizpůsobují svým vlastním představám a potřebám. Otevřeněji  komunikujeme, otevírají se témata, která byla dříve tabu.

Další věcí, která napomáhá dnešním vztahům je to, že jsme vybaveni spoustou informací o vztazích. Máme nekonečné množství tipů a triků, jak se seznámit, jak se chovat na prvním rande, o čem mluvit a nemluvit, kdy je správný čas na intimní sblížení, jak být správným partnerem nebo jak se rozejít. Internet je plný rad a desater o vztazích, leckdy však protichůdných a pes aby se v tom někdy vyznal.

Dokážeme také mnohem lépe plánovat rodičovství, máme kvalitní antikoncepci a nebere se tolik ohled na společenský status, věk, národnost nebo majetek.

Proč opakujeme stále ty stejné chyby?

Říká se, že pokud děláme znovu a znovu to samé a očekáváme, že výsledek bude jiný, jsme šílení. Na druhou stranu, zvyk je železná košile. Máme rádi jistotu, rutinu, to co už známe. A tak své chyby opakujeme navzdory neustálým nárazům a pádům. Děláme stejnou chybu stále dokola a doufáme, že jednou přijdeme na to, jak vyhrát. Hledání nových cest totiž představuje mnohem větší námahu a úsilí. Proto raději opakujeme známou cestu, i když vede do pekel. Vydat se na neznámou cestu je mnohem náročnější. Vyžaduje to odvahu, víru sami v sebe a je to vždy nemalé riziko. Ale jak známo, risk je zisk.

Jak se můžeme poučit z vlastních chyb?

Musíme pochopit, že smutný příběh vždy skončí stejně bez ohledu na to, kolikrát ho přečteme. Ať už si vždy vybíráme nesprávného partnera nebo vždy odmítnete toho pravého, je to něco uvnitř nás, co nás k tomu vede. Mohou to být nějaké naše vnitřní obavy či potřeby, které si možná ani neuvědomujeme a nemáme je tím pádem pod kontrolou. Pomoci z tohoto bludného kruhu nám může uvědomění si našich opakovaných vzorců. Je potřeba změnit způsob, jak ke svým vztahům přistupujeme a podívat se na vše z jiného úhlu. Místo dalších pokusů o vztah se stále stejným typem člověka, zkuste dát šanci někomu úplně jinému, o kom jste dosud nikdy neuvažovali.  V případě, že naopak cítíte potřebu svůj vztah ukončit, zeptejte se sami sebe, jestli opravdu znáte důvod, proč chcete skončit. Nevědomé přesvědčení může být silné, takže nečekejte, že bude snadné ho přemoci. Každopádně než žít smutný příběh znovu a znovu a doufat v jiný konec, je lepší najít cestu do jiného, mnohem šťastnějšího příběhu.