Poradny Servisu vztahů 

Mezi služby Servisu vztahů patří také dvě poradny. Vztahová párová poradna slouží všem, kteří chtějí pracovat na svém vztahu. Rodičovská poradna je určena rodičům dětí, kteří už se rozcházejí/rozvádějí a chtějí co nejlépe zvládnout situaci zejména s ohledem na děti.

Vaše informace považujeme za důvěrné. Dbáme na Vaše soukromí a povahu sdílených informací. 

Vztahová párová poradna

Vztahová poradna slouží všem, kteří chtějí pracovat na svém vztahu. Pokud se rozhodnete poradit se Servisem vztahů, jsme připraveni vám pomoci. Vaším průvodcem se stane Case Manažer - odborník, který zná celou problematiku a je připraven poskytnout Vám odpověď jako nezávislý a nezaujatý „ sparing“ partner.

Poradna pro rodiče

Rodičovská poradna je určena rodičům dětí, kteří už se rozcházejí nebo rozvádějí, a chtějí se dozvědět co nejvíce o potřebách dětí v tomto období. V jaké situaci se na nás můžete obrátit:

  • nevíte si rady, jak to dětem sdělit
  • nevíte, jak nastavit nově fungování vaší rodiny
  • máte pocit, že se vaše dítě chová jinak a vy si s tím nevíte rady

Signály, kdy by měl pár vyhledat odbornou pomoc

Odpověď se rozbalí po kliknutí na vybranou otázku ...  

Hádáme se kvůli penězům. Co byste nám doporučili?

Pokud jsou finance hlavním tématem všech vašich debat a stále častěji se na téma financí hádáte, není váš vztah pravděpodobně v nejlepší kondici. Je jasné, že ekonomická nejistota nepřispívá ke stabilitě vztahu. Je potřeba najít způsob, jak se s ekonomickými nejistotami vypořádat, aby vám to nezničilo váš vztah.

Neustále se spolu s manželem hádáme. Co byste nám doporučili?

Je běžné, že se partneři občas nepohodnou, pohádají se či o zásadní věci musí mezi sebou nějak zabojovat a vyjednat si své potřeby. Každý vztah občas prochází krizovým obdobím. Partnerské konflikty mohou někdy pomoci vztah posílit, posunout, vyčistit vzduch a uvolnit napětí. Pokud však nemůžete projít jakoukoliv konverzací bez hádky, je to problém. Nečekejte, až se jeden z vás rozhodne odejít a vyhledejte odbornou pomoc včas. Boj je normální, ale bojovat pořád v pořádku není.

Nehádáme se, přesto mi ve vztahu není dobře. Je to normální?

Pokud jste na sebe s partnerem pyšní, že jste se nikdy nepohádali, nikdy si nesdělujete nic nepříjemného a snažíte se všechno raději potlačit a vydržet, není to v pořádku, ačkoliv se to tak navenek může jevit. Pokud předstíráte, že žijete dokonalý život, ale ve skutečnosti to tak necítíte, je to problém. Občas předstírat pohodu a nesdílet s každým na potkání, co se u vás doma děje, není nic není špatného. Dlouhodobá vnitřní nespokojenost v soužití a předstírání, že to tak není, však situaci nevyřeší. Nespokojenost má tendenci se hromadit. Přijměte, že něco není v pořádku, a začněte vztah řešit.

Máme spolu zůstat kvůli dětem, pokud si s manželem dlouhodobě nerozumíme?

Páry často věří, že dělají správnou věc, když zůstávají pohromadě jen kvůli dětem. V takovém případě může pomoci zapojit objektivní třetí stranu. Děti jsou obecně velmi intuitivní a inteligentní. Bez ohledu na přesvědčení partnerů, že jsou schopni předstírat své štěstí, většina dětí dokáže velmi dobře vycítit, že rodina nefunguje. Všechna manželství nelze zachránit a v průběhu párové terapie mohou některé páry zjistit, že je pro ně zdravější žít odděleně. Pro ty vztahy, které však zachránit lze, je dobré se o to pokusit.

Můj partner měl poměr. Mám mu odpustit nebo ho opustit?

Pro většinu párů je velmi těžké překonat nevěru a jít dál. Pokud měl váš partner poměr, může sezení s odborníkem pomoci zachránit váš vztah. Zotavení je možné, ale vyžaduje hodně práce, neexistuje žádné magické jednoduché řešení. Pokud jste však oba motivovaní pokračovat, váš vztah může být zachráněn. A pokud ne, setkání s odborníkem může alespoň pomoci udržet vaši úctu k sobě i k sobě navzájem.

Jak mám reagovat na fyzický útok?

Pokud má vaše manželství problémy tohoto rázu, nečekejte a co nejrychleji vyhledejte odbornou pomoc.

S partnerem spolu skoro nekomunikujeme. Co mám dělat?

Pokud je vaše komunikace dlouhodobě velmi omezená, raději už ani nic neříkáte, jelikož víte, jak podrážděně váš partner zareaguje, je to známka toho, že váš vztah není v dobré kondici. Zřejmě jste zacykleni v nějakém zaběhnutém vzorci chování, v nějakém svém bludném kruhu. V takovém případě vám právě odborník může pomoci změnit vzorce vaší vzájemné zraňující interakce.

Mám pocit, že mého partnera zajímá víc jeho mobil než já. Mělo by mě to znepokojovat?

Je přirozené, že vy i váš partner občas zkontrolujete telefon nebo email, když jste spolu. Pokud je však někdo z vás neustále raději ve virtuálním prostoru než spolu, mohlo by to být známkou toho, že je váš vztah v problémech. Být neustále „on-line“, připojeni na své emaily, sms, Facebook, YouTube, nebo Instagram, znamená větší zájem o to, co se děje na sociálních sítích, než co se děje ve vašem vztahu a měli byste to řešit.

Nespíme spolu, je to v pořádku?

Záleží na tom, zda vám to oběma vyhovuje nebo ne. Důležité také je, zda mezi vámi funguje nějaká intimita. Intimita není jen o sexu. Intimita zahrnuje jakoukoliv tělesnou blízkost, jakou je pohlazení, držení rukou, přitulení, objímání nebo jen prosté vzájemné dotyky. Intimita je velmi důležitým prvkem zdravého vztahu. Pokud se cítíte spíše jako spolubydlící či sourozenci, než dva lidé sdílející intimitu, ztratili jste klíčový prvek vašeho vztahu. Pokud dlouhodobě intimitu nebo sex postrádáte, je váš vztah ohrožen.

Podívejte se také na přehled častých otázek a odpovědí Q&A v naší on-line poradně.