Na půdě Servisu vztahů – 18. díl – Bílá vlajka

Pokud se vám vztah splaší, pokud se v něm rozeběhnou koně s jezdci apokalypsy, přerušte tuto situaci znamením. A už asi tušíte, proč se tento díl Na půdě servisu vztahů jmenuje Bílá vlajka. Pokud se vám to děje, pokud potřebujete zamávat bílou vlajkou … přijďte do Servisu vztahů. (video, 4 minuty)

Vycházíme z knihy Johna Gottmana – Sedm principů spokojeného manželství. Čtyři jezdci apokalypsy jsou 4 typy natolik negativního chování ve vztahu, že je to pro vztah smrtící: kritika, pohrdání, defenzivnost a zazdívání. Držte proto tyto jezdce na uzdě, chcete-li mít zdravý a hezký vztah.

Řešte řešitelné problémy

Často doporučovaným přístupem k řešení konfliktů je pokusit se vžít do partnerovy situace a poté mu empaticky sdělit, že jste pochopili jeho perspektivu. Jenže zdaleka ne každý to dokáže. Podle Johna Gottmana je při řešení problémů dobré postupovat v těchto pěti krocích:

  • Zmírněte nástup: Více než 80 procent citlivých témat otevírá v manželství žena. Proto hlavně jí odborníci radí, aby převzala část zodpovědnosti za problém, vyhýbala se kritice a pohrdání a aby se vyjadřovala v já-formě.
  • Pokoušejte se a přijímejte pokusy o nápravu: Máte-li pocit, že debata sklouzla někam, kde vám nedává smysl, zarazte ji vstřícným, smířlivým osobním sdělením a stejné gesto vnímejte i u partnera.
  • Uklidněte sebe i partnera: Jakmile jsme v roli posluchače nepříjemného zahlceni, neslyšíme, co druhý doopravdy říká, a produktivita řešení problému klesá. Proto je napjaté situace dobré zklidnit vzájemným odreagováním.
  • Nacházejte kompromis: Kompromis je totiž jediným řešením manželských problémů.
  • Jak zpracovat emoční zranění: Po hádkách mohou vzniknout emoční zranění. Nezpůsobí je to, o co jste se hádali, ale jak jste se hádali. A pokud se k nim nevrátíme, nepromluvíme si o nich a nezpracujeme je, budou nás tlačit jako kámen v botě.

Překonávejte patové situace

„Pokud jste se ocitli v patové situaci, musíte nejprve zjistit, jaký sen či sny jsou v jeho podhoubí,“ radí psycholog. Zřetelným znamením boje se skrytým snem je podle něj přesvědčení, že za konflikt může druhý partner. „Často si myslíme, že osobní sny musejí zůstat v zájmu fungujícího vztahu pod pokličkou. Ale když své sny pohřbíte hluboko pod zem, vybublají na povrch v přestrojení jako konflikt vedoucí k patové situaci.“

Odborníci z projektu Servis vztahů nabízejí konzultace proto, aby se vztahy zbytečně nerozpadly. Jsme tu pro ty, kteří procházejí vztahovou krizí a chtějí svůj vztah udržet a uzdravit.

Servis vztahů – Párová terapie
Komentáře