Vztahoví mistři: co se můžete naučit od úspěšných párů. Praha 9.11. Přijďte si povídat ...

Na půdě Servisu vztahů – 12. díl – Jak opravit manžela

Tohle je fakt zajímavé. Dost často se na nás v Servisu vztahů obracejí lidé s tím, že jim vztah příliš nefunguje a znají i jasnou příčinu. Může za to jejich partner. Od nás pak požadují, abychom partnera v Servisu vztahů „opravili“. Důležité je však si uvědomit, že vztah je společné dílo obou partnerů. Nelze tedy za viníka pokulhávajícího vztahu označit svého partnera, ale je potřeba vzít za situaci vlastní odpovědnost.

„U mě je všechno v pořádku,“ napsala Petrovi vzkaz divačka Alžběta. „Ale když jste ten Servis vztahů, potřebovala bych opravit manžela, aby se změnil,“ pokračuje ve své zprávě.

Možná se budete se divit, kolik takových dotazů a žádostí do Servisu vztahů dostáváme. Co na to naši vztahoví odborníci Lenka, Petr a Kamila? Dozvíte se v dalším dílu našeho vztahovém seriálu Na půdě Servisu vztahů (video 5 minut).

V párové terapii neopravujeme partnera

V párové terapii Servisu vztahů neopravujeme partnera, ale pokoušíme se spolu s oběma partnery uzdravit jejich vztah. Párová terapie není jednoduchá cesta, každopádně to může být velmi účinná cesta, jak vztah zachránit.

Někdy se na nás také obracejí rodiče s tím, že chtějí „opravit“ dítě, že se nechová podle jejich představ. Často se v takovém případě ukazuje, že problém je spíše ve vztahu mezi rodiči, na který pak dítě nějak reaguje.

Servis vztahů se pokouší podpořit všechny, kteří chtějí svůj vztah uzdravit, jelikož zdravý vztah mezi rodiči je základní předpoklad fungující rodiny.

Co vám může párová terapie přinést

Párová terapie Servisu vztahů může být velmi účinná cesta, jak vztah zachránit.

Odborníci z projektu Servis vztahů nabízejí konzultace proto, aby se vztahy zbytečně nerozpadly, nebo aby páry rozchod pochopily a zahojily svá zranění. Zaměřujeme se na rodiče, kteří procházejí vztahovou krizí a chtějí svůj vztah udržet a uzdravit.

Není-li vám ve vašem vztahu dobře, vyzkoušejte párovou terapii. Je to účinná prevence i nadějná cesta, jak váš vztah zachránit:

  • v rámci bezpečného prostoru si můžete ujasnit, pojmenovat, nově říci, ventilovat, odžívat, ujasnit mnohá vzájemné neporozumění
  • ujasnění příčin konfliktů a nalezení efektivní cesty, jak na to jinak
  • nástroje konstruktivní komunikace, zacházení s emocemi, odlišnostmi
  • dobrý a bezpečný prostor ke zkoumání, „jak nám spolu je a co bychom potřebovali“ , sdělení něčeho, co si „normálně neříkáme“; podpora ve vyjádření toho, co je potřeba
  • zmapování vzájemných rozdílů a jejich integrace do vztahu
  • nalezení nových a funkčních způsobů každodenního fungování
Komentáře