Může být karanténa zkouškou vztahu?

Jak zvládnout karanténu, když jste s partnerem 24 hodin vkuse? Může být karanténa zkouškou vztahu? Jak moc stresující situací karanténa může být? Čím nahradit klasické rande? Jak oživit vztah během této situace? Můžeme očekávat baby boom? Ptali jste se Lenky Matoušové z našeho Servisu vztahů ve středu 15. dubna na Chatu s osobností na portálu Týden.cz.

Vybrané otázky (a odpovědi) vám nyní přinášíme.

 • Jsem s manželem doma už měsíc. Oba máme home office a je to ke zbláznění. Máte prosím pro nás nějaké rady, jak to s tím druhým zvládnout? Zůstat společně v bytě více jak měsíc, bez možnosti uniknout, je opravdu velmi náročné. Každý jsme se těmto novým a neznámým podmínkám museli nějak přizpůsobit a věřím, že všichni děláme to nejlepší co můžeme, abychom situaci zvládli. Občas nám ale i tak můžou rupnout nervy, protože je to pro všechny velmi zátěžová situace. Na každého z nás pandemie nějak doléhá a vyvolává v nás spousty obav, strachů i úzkostí. Z těchto našich pocitů můžou občas vznikat neadekvátní bouřlivé reakce vůči našim nejbližším, což je zcela normální. Je proto dobré počítat s tím, že jsme více než kdy jindy podráždění, konfliktní a méně trpěliví. To se týká jak nás samotných, tak i našich partnerů. Když si uvědomíme, co se v nás děje, pochopíme, že na vině není náš partner, ale tíha celé situace. V každém případě je během karantény dobré vyjednat si s partnerem své potřeby a pravidla tak, aby měl každý z vás alespoň trochu svého soukromí a prostoru. Dobrá domácí pravidla v době karantény můžou pomoci předejít mnohým konfliktům. Je fajn také občas vnášet do společného prostoru radost, příjemná témata a humor a pokud to jde, alespoň na chvíli se vzdálit a odpočinout si od sebe.
 • Dobrý den, měla bych dotaz. Mám partnera a žijeme odděleně. Ale on by se rád nyní sestěhoval. Trochu se toho bojím, v takto vyhrocené situaci, jako je nyní. Myslím si, že není nejlepší doba na takto důležitý krok, Jak mu to mám „vysvětlit“? Aby si to nevzal osobně? Děkuji moc za odpověď. V tomto je těžké poradit… věřím, že pokud otevřeně a upřímně sdělíte svému partnerovi svůj názor a také to, čeho se obáváte, naleznete nějaké společné řešení. Obecně se dá říci, že v takto nestandardní době je lepší nedělat žádné zásadní rozhodnutí a raději s tím vyčkat, až se situace uklidní.
 • Mám několika měsíční vztah, ale s přítelkyní spolu zatím nežijeme. Máte tip na nějaké neobvyklé rande v karanténě? Chtěl bych přítelkyni něčím překvapit a rozveselit. Díky. Možnosti jsou v karanténě značně omezené, i tak lze ale jistě vymyslet něco zajímavého, romantického. V tomto jarním počasí se nabízí výlet do přírody na nějaké úžasné místo bez lidí, můžete připravit piknik, vzít sebou svíčky nebo rozdělat oheň, zvážit nějakou hudbu… nebo zkuste vzít přítelkyni na hory. Momentálně nejezdí žádné lanovky, hřebeny hor jsou téměř liduprázdné a krásné. Budete na čerstvém vzduchu, v tichu hor a navíc báječně posílíte svou kondici.
 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Nechodím do hospody, ani na poker za klukama a všechno, co má žena nesnášela jsem omezil. Přijde mi ale, že mám doma větší peklo než obvykle. Nevíte co s tím? Je těžké odpovědět bez znalosti dalších okolností. Zkuste otevřeně, v klidu a bez výčitek s vaší ženou promluvit o tom, co potřebuje a jaká jsou její očekávání. Upřímně naslouchejte a sdělte také své potřeby. Zkuste poté vzájemně vyjednat, jak by šlo potřeby vás obou uspokojit. Pokud tato cesta nezafunguje, mohla by pomoci konzultace s párovým terapeutem. Konzultaci si můžete domluvit např. v Servisu vztahů na www.servisvztahu.cz
 • Jsem muž, žiji s kamarádkou (tedy s ženou) – nechodíme spolu – kdysi jsme spolu chodili – může být karanténa i zkouškou našeho současného kamarádského vztahu? Zavřeni v jednom bytě téměř měsíc, to asi může docela dobře prověřit, jak to mezi vámi doopravdy je.
 • Který vztah by mohl být zničen kvůli koronavirové krizi Koronavirová krize je extrémní situace a velká psychická zátěž pro každého z nás. Je dobré si to uvědomit a dát vztahu šanci po skončení této krize, ať už byla společná karanténa jakkoliv náročná. Je to zcela mimořádná situace a také, doufejme, situace dočasná.
 • Který vztah rozhodně nebude zničen koronavirovou krizí? Existuje nemalé procento párů, které si dokážou i přes všechna omezení společnou karanténu užívat. Oceňují více času, který na sebe mají a kterého se jim v běžném životě nedostává. Užívají si možnost se zastavit, napojit se na sebe a vzájemně se v této nelehké době podpořit.
 • Dobrý den paní Matoušová, mám s manželem dítě (11 let) ve střídavé péči a nezdá se mi v současné situaci vhodné si dítě měnit. Nechci situaci vyhrotit, ale ráda bych, aby syn zůstal po dobu karantény pouze u jednoho rodiče. Nevím, ale jak situaci řešit. Je vhodné a prospěšné, aby každé dítě mělo k dispozici oba rodiče, a to i v době karantény, pokud je to jen trochu možné. Dítě se od svých rodičů učí i v takto krizové situaci, sleduje postoje svých rodičů, vnímá jejich názory a způsoby, jak se s danou situací vyrovnávají.
 • Chtěl bych se zeptat, jestli častější sledování televize může dětem nějak ublížit? Bohužel, já i manželka musíme pracovat na home office a nemáme celý den na to, se našim dcerám věnovat. Je jim 5 a 7 let. V těchto otázkách je dobré zapojit zdravý rozum. Je to situace dočasná, věřím, že pokud budou vaše děti sledovat pořady pro jejich věk vhodné, nemělo by jim častější sledování televize na přechodnou dobu nijak ublížit.
 • Dobrý den, s manželem se bohužel velmi často hádáme ohledně návštěv našich rodičů. Je jim oběma přes 70 let. Nezdá se mi vhodné k nim chodit. Jemu naopak to přijde velmi sobecké, že tam nechodíme. Nevím, jak se teda nyní zachovat. Děkuji moc za odpověď. Tohle je velmi složitá otázka a také pro všechny z nás zcela nová věc. Nikdy v minulosti jsme nebyli před takové rozhodnutí postaveni. Neexistuje jednoznačná odpověď, obě vaše hlediska jsou smysluplná. Doporučuju hledat nějaké kompromisní řešení tak, abyste mohli své rodiče vidět a zároveň je nijak neohrozili, možná nějaké setkání v přírodě při dodržení všech bezpečnostních opatření.
 • Stávají se i v době koronavirové krize situace, kdy dojde k zamilování, k začátku vztahu? Jasně, žijeme i v koronavirové krizi a neměli bychom této krizi dovolit, aby nás připravila o takové radosti, jako zamilování.
 • Těsně před koronavirovou krizí jsem dal na sebe telefon jedné lékárnici – Slovence – já jsem z ČR, telefon jsem jí dal s tím, že až se ozve, tak jí zvu na rande. Bojím se že se kvůli koronavirové krizi neozve. Pořád je naděje:-)
 • Chtěla bych se k vám do Servisu vztahů objednat, jak na to? Veškeré informace najdete na www.servisvztahu.cz Stačí vyplnit náš jednoduchý dotazník a my se vám do dvou dnů ozveme a dohodneme další kroky.
 • Projekt Servis vztahů vypadá moc hezky, proč a jak vzniknul? V čem se lišíte od klasické poradny? Projekt vznikl v loňském roce ve společnosti Women for Women, což je obecně prospěšná společnost založená manželi Tykačovými. Smyslem projektu je pomoci uzdravit vztahy mezi rodiči, aby se nerozpadalo tolik rodin, které se mnohdy rozpadají zbytečně. Na rozdíl od klasické poradny máme v týmu celou škálu odborníků od párových a individuálních terapeutů, po dětské psychology, mediátory, kouče a právníky a společně hledáme řešení šité na míru situaci daného páru. Máme také výhodnější ceny jako obecně prospěšná společnost, než jsou ceny za dané služby na trhu. Vše najdete na www.servisvztahu.cz.
 • Co si myslíte o seznamování se v době karantény? Měli bychom s randěním počkat nebo v tom nevidíte problém? Na nic nečekejte, dodržujte bezpečnostní opatření a vesele randěte!
 • Máte v plánu víc poboček? Do Prahy to mám za Váma daleko. V tuto chvíli další pobočky neplánujeme, konzultace však nabízíme i online, takže jsme dostupní pro celou Českou republiku.

Odpovídala Lenka Matoušová. Děkujeme Týden.cz!

Komentáře